Ağaç Budama Sanatı:Topiary

Topiary sanatı ilk kez Roma bahçelerinde uygulanan bir budama sanatıdır.Daha sonraları ise yaygın bir şekilde kullanılan bu sanat, bahçe sanatında yüzyıllardır uygulanmaya devam etmektedir.Romalılar isimlerini,birçok hayvan figürlerini, savaş sahnelerini topiary sanatı ile canlandırmışlardır.Günümüzde Romalılara ait bu sanat eserlerini Amerika'da bulunan J. Paul Getty Müzesinde görebilirsiniz.

Topiary; ağaç ve çalıları budayarak formal ya da informal şekillerde dekoratif biçim yapma sanatıdır.Latince'de Topiary; süsleme amaçlı olarak çevreyi düzenleyen bahçıvan anlamına gelir.

Topiary sanatı Romalılardan sonra İngiltere,Fransa ve tüm Avrupa'ya yayılmış, Rönesans döneminde doruk noktalara ulaşmıştır.

Topiary sanatında kullanılan bitkiler ve çalılar daima yeşil kalan küçük yapraklı ya da iğne yapraklı türlerdir.Dal ve yaprak aralıkları sıktır.Genellikle; Buxus sempervirens(şimşir), Laurus nobilis(defne), ilex sp.(çobanpüskülü),taxus sp.(porsuk), ligustrum sp.(kurtbağrı) gibi bitkiler kullanılır.

İster küçük ,ister büyük,ister saksıda, isterseniz bahçenizde yetiştireceğiniz bir bitkinin topiary sanatı ile yaratacağı etki sayesinde odak noktaları yaratabilirsiniz.

Modern bitki budama sanatında budama işlemini kontrol edebilmek için tel kafeslerin üzerini örtecek yapraklı sarmaşıklar ve çalılar kullanılmaktadır.

HAKKIMIZDA

PROLAND 2015 yılında kurularak, insanların yaşamaktan keyif alacağı, beş duyusuyla hissedebileceği, fonksiyonel, estetik, zaman içinde gelişen ve değişen dinamik yaşam ortamlarını tasarlayarak onları hayata geçirmeyi ve devamlılığını sağlamayı temel prensibi olarak üstlenmiştir. Dizayn anlayışımızın farklılığı peyzajı, rengi, dokusu, kokusu ile yaşayan bir tablo gibi ortaya çıkartır ve konuyu sanatsal boyutuyla da göstermeye imkan verir. Her yönüyle profesyonel olan ve kusursuzluk prensibiyle çalışan ekibimiz tüm hizmetlerinde en yüksek kalite standardına ulaşarak tam müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefler.

© 2020 . Tüm Hakları Saklıdır. ProLand Peyzaj

İLETİŞİM

BODRUM 

Tel : 0541 881 3806

Tel : 0252 385 3601

Mail: prolandpeyzaj@gmail.com

  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram

            0541 881 38 06 

Teklif Alın

Bodrum proland, Peyzaj, Proje, Mimarlık
Proland Peyzaj, Rulo Çim, Proje, Mimar, Bodrum