kompost_tirmik.jpg

Kompost Nedir, Nasıl Hazırlanır?

En özet hali ile bir çeşit organik gübre anlamına gelen kompost nasıl hazırlanır merak ediyorsanız bu bilgiler işinize çok yarayacak.

Bitkisel ve hayvansal atıkların nem ve oksijen vasıtası ile çürümesi ile oluşan kompost farklı yöntemler kullanılarak elde ediliyor.

Kompost Nedir?

Kompost elde edebilmek için üç temel bileşen gerekir:
1) Kahverengi içerikler; buna ölü yapraklar, dallar ve çalılar gibi malzemeler dahildir.
2) Yeşil içerikler; biçilmiş çimler, mutfaktan çıkan bitkisel atıklar, meyve artıkları ve kahve ya da çay telvesi gibi malzemeler.
3) Su; kompost oluşumu için doğru miktarda su, yeşil ve kahverengi atığa sahip olmak önemlidir. Kahverengi malzemeler kompostunuz için karbon, yeşil malzemeler azot ve su organik maddenin parçalanmasına yardımcı olmak için gerekli nemi sağlar. Bu içerik de ilginizi çekebilir.

Kompost için hangi atıkları kullanabilirsiniz?


• Meyve ve sebzeler (mutfağınızda açığa çıkan meyve ve sebze kabukları, yaprakları vb.)
• Yumurta kabuğu
• Kahve telvesi ve filtreleri
• Çay telvesi ve poşetleri
• Parçalanmış gazete (kimi uzmanlar kimyasal boyalar nedeni ile gazeteyi kompost yapımı için önermiyor.)
• Karton
• Çim atıkları
• Kuru çiçekler
• Saman
• Budanan yapraklar, dallar
• Talaş
• Odun talaşı
• Pamuk ve yün paçavra
• Şömine külleri

Evde (Bahçede) kompost nasıl hazırlanır?

1) Kompost yapımına başlamadan önce bahçenizde kompost alanı oluşturmanız gerekir. Bu alan su kaynağına yakın, gölge ve kuru bir alan olmalı. Kompost biriktirebilmek için yeterli büyüklükte bir çöp kutusu/ konteyner edinmelisiniz.
2) Büyük parçaları (dallar) kesip küçültmenizde fayda var. Önce büyük parçaları ardından küçük parçalı atıklarınızı kompost kabınıza atmanız gerekir. Kompost hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kahve rengi atıklar ile yeşil atıklar arasındaki dengedir.
3) Kuru malzemeler eklendikçe kompostunuzu nemlendirin. Unutmayın, atıklarınız nem sayesinde çürüyüp parçalanacak ve kompost haline gelecek.
4) Kompost için bir yığın oluşturulduktan sonra, biçilmiş çim atıklarınızı bu yığının içine karıştırın. Yeni eklediğiniz meyve ve sebze atıklarını yaklaşık 25 cm kompost malzemesinin altına gömün.


Alt kısımdaki malzeme koyu renk ve tüm atıkları parçalanmış hale geldiğinde kompostunuz kullanıma hazırdır. Kompost oluştuğunda içinde tek tek atıkları ayırt etmeniz mümkün değildir. Bu genellikle iki ay ile iki yıl arasında sürebilir. Bu içerik de ilginizi çekebilir. Toprak ürünlerini keşfet.

İyi bir kompost için tavsiyeler:

1) Kompostun üst kısmını nemli tutmak için bir muşamba ile örtebilirsiniz.
2) Kompostunuzun hızlı bir şekilde oluşması için düzenli aralıklarla atıklarınızı karıştırmayı, alt üst etmeyi unutmayın.
3) Fare, kedi ve köpek gibi hayvanları çekme eğiliminde oldukları için dış mekan kompost kutularının içine et, balık ve süt ürünlerini atmamanızı tavsiye ederiz.
4) Düzgün yönetilen bir kompost kutusu zararlıları veya kemirgenleri çekmeyecek ve kötü kokmayacaktır.
5) Kompostun içine yağlı (salatadan kalma atıklar) veya beceklenmiş yapraklar atmayın.
6) Biçilmiş çim atıkları tek başına bitkileriniz için yararlı değildir. Bunu diğer atıklarla birleştirip kompost elde ettiğinizde faydasını görebilirsiniz.

Kompostun faydaları nelerdir?


1) Düzenli olarak açığa çıkan atıklarınızı azaltır. Çevreci bir yaklaşımdır.
2) Toprağınız için zengin bir besin maddesidir.
3) Sera gazı oluşumunun azalmasına katkı sağlar.
4) Birçok durumda toprak, bitkilerin düzgün büyümesi için fazla asidik veya baziktir. Toprağa kompost eklemek, toprağınızdaki asit ve alkalin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.
5) Biyoçeşitliliği arttırır. Kompostlama, mahsul yetiştirme sürecine faydalı birçok solucan, bakteri, kuş, mantar ve böcekleri çeker.