Bahçe Ekipmanları

Budama Makası Nasıl Kullanılır? Nasıl Bilenir?

Budama makası nasıl kullanılır? Nasıl bilenir? Bir bahçeniz ve bitkileriniz varsa mutlaka bir budama makasına sahip olmalısınız. İşte tüyolar.

Budama makasları en çok ağaçları ve çalılıkları budamak ve kırpmak için kullanılır. Çünkü bir ağacı ya da çalıyı düzenli olarak budayıp şekil vermek onun gelişimi, biçimi ve sağlığı için son derece faydalı.

Ayrıca uzman çiçekçiler de vazo ya da buket aranjmanları hazırlarken bu makası sık sık kullanıyor. Siz de bahçe işlerinde kullanmak için mutlaka kaliteli bir budama makası edinin. Makasın kaliteli olması onu uzun süre kullanmanız, budama işlerinde iyi iş çıkarmanız anlamına geliyor. 

Budama makasınızı nasıl kolayca ve doğru kullanıp bakımını yapabilirsiniz? İşte detayları.

Budama makası nasıl kullanılır?

1.Bahçenizi gözden geçirin

Başlamak için yetiştirme sezonunun sonunu bekleyin. Sonbahar aylarında ya da bitkilerin büyümesi durduğunda evinizin etrafını dolaşın. Evinizin yakınlarında olan ya da peyzaj düzenlemenizin bir parçası olarak yetiştirdiğiniz tüm çalıları ve ağaçları gözden geçirin. Hangi ağaçların, bitkilerin ya da çalıların budanacağına ve kırpılacağına karar verin.

2.Ellerinizi ve gözlerinizi koruyun

Bir çift bahçe eldiveni edinin ve kullanın. Eğer keskin ve batabilecek çalıların ve ağaçların yakınında çalışıyorsanız gözleriniz korumak için de koruyu gözlük takın.

3.Ağacınızı ya da çalınızı budayın

Kesmek istediğinizi bölümü ya da dalı parmaklarınızın arasında sıkıca tutun. Tuttuğunuz kısmı bükmediğinizden ve çevirmediğinizden emin olun. Dalı makaslamak için de diğer elinizle budama makasını kullanın. Bu iyi ve düzgün bir kesik sağlar. Bitkinin ya da çalının zarar görmemesi için yaptığınız her makaslamanın düzgün bir kesik olması gerekir.

Ağacın dallarını çekmeyin. Her seferinde düzgün ve pürüzsüz kesin. Bir ağaç dalını ya da çalının bir bölümünü budamak 4 ya da 5 kez kesmeyi gerektirebilir. Bitkilerinizi aşırı budamayın ve dalları gövdeye çok yakın kısımdan kesmeyin. Ağacınızın ya da çalınızın gövdesi ile dal arasında en az 5 santimetre mesafe bırakın. Ağacınızdaki kurumuş ince dalları ve kısımlar da budayın.

4.Makasınızı temizleyin

Budama makasınızı suyla durulayın ve makasınızı iyice kuruladıktan sonra kendi kılıfını takarak koruyun. Tekrar bahçe aletlerinizin kutusuna ya da deposuna yerleştirebilirsiniz. Hava koşullarına ya da dış etkenlere maruz kalabileceği yerlere koymaktan kaçının. Çünkü yağmurdan ve nemden korumak paslanmasını önleyecektir.

Budama makası nasıl bilenir?

Budama makasınızı ne zaman bilemeniz gerektiğini hatırlamanın en kolay yolu, onu kullanmaya hazır olduğunuz her an bilemek. Keskin bir çift bıçak ağzı çok daha iyi bir kesim yapmanızı sağlar.

Bıçağı keskinleştirmek için iyi bir bileme aleti kullanın. Uygun bir açıyla bileme aletini bıçağa yerleştirin ve vücudunuzdan uzak tutarak aleti bıçağın kenarı boyunca sürtün.